محبوب ترین مطالب

حقیقت فارکس در ایران

هنر و دانش تجارت در بازارهای مالی میان مردم این گوشه دنیا نوپاست. متاسفانه اشخاص و شرکت هایی هستند که از این موضوع سو استفاده نموده و با وعده سود زیاد هزاران نفر را به سمت ضررهای بزرگ کشانده اند.

این اشخاص و شرکتها خود را جای (بروکرهای بازارهای مالی) جا زده و چیزی کاملا متفاوت به مشتریان خود ارائه میدهند.

“فارکس” نامی عمومی و آشنا برای این عارضه میباشد.

مقاله مرتبط : بورس معیار سنجش و ارزیابی عملکرد بازار
در اصل کلمه فارکس اختصاری است از دو کلمه Foreign Exchange که همان تبدیل ارزهای خارجی ست.

دلیل اینکه این قضیه به (فارکس) معروف شده آنست که تجارت ارزهای خارجی در برابر یکدیگر قسمت عمده این مطلب است اگرچه طلا و نفت هم بسیار محبوب هستند. این نیرنگ قربانیان خود را به کاربرد یک برنامه کامپیوتری که سکوی معامله یا پلتفرم معامله نامیده می شود و به ادعای آنان معامله گران را به بازارهای مالی متصل میکند، هدایت می نماید.

اگر چه بیش از یک برنامه کامپیوتری برای این کار نوشته شده ولی معروف ترین و آلوده کننده ترین آنها در ایران متاتریدر نام دارد و از این رو در این متن کوتاه بیشتر به آن می پردازیم.

در واقع هیچ بازار مالی پشت این پلتفرم وجود ندارد. قیمتهای خرید و فروش توسط اپراتورهای این برنامه کامپیوتری ارائه میشود و آنها بر تغییرات این قیمتها و سفارشات شما احاطه کامل دارند. اپراتور این برنامه عملاً طرف مقابل تمامی معاملات است و این بدین معناست که سود معامله گران ضرر او و ضرر معامله گران سود اوست.

طبیعتاً سود بردن معامله گران هیچ جذابیتی برای آنان ندارد. چنین برنامه های کامپیوتری هر روز درحال گسترش ند و به اپراتور اجازه بهره برداری های پیشرفته تری از قربانیانشان را می دهد مثل نشان دادن قیمتهای متفاوت به معامله گران متفاوت، مشاهده سفارشات و نپذیرفتن سفارشات سودده (قیمت عوض شد دوباره سفارش وارد کنید و تا اون موقع چندین پیپ قیمت به نفع خودش حرکت کرده) و …

کار با خرید چیزی که به آن دیتا فید می گویند شروع میشود. شرکت هایی وجود دارند که میشود قیمت های لحظه ای آخرین معامله انجام شده روی پیشخوان یک بازار را از آنها با ۲۰۰ – ۳۰۰ دلار در ماه بصورت آنلاین اجاره کرد. این به صورت یک کد فعال به ماژول سرور برنامه متاتریدر خورانده میشود. ماژول سرور چیست؟ آن قسمت از متاتریدر که شما ندیده اید. شما متاتریدر را به عنوان یک سکو یا به اصطلاح پلتفرم معاملاتی میشناسید ولی این تمام متاتریدر نیست. قسمت اصلی آن روی یک سرور هاست شده و امکانات زیادی به اپراتور های آن میدهد. سپس اپراتور های متاتریدر با استفاده از آن قسمت از برنامه که از آن با شما حرفی نزده اند برای هر اکانت یک اسپرد روی این قیمت می سازند این به ظاهر قیمتهای پیشنهادی خرید و فروش را می توانند به بالا و پایین هم حرکت دهند. سفارشات خروج از بازار یعنی استاپ لاس و تیک پرافیت را هم که خود شما وارد برنامه می کنید. یک کارگزار واقعی بازار مالی می تواند مصرف کننده دیتا فید باشد زیرا در یک بازار واقعی اعداد پیشنهادی برای خرید و فروش به سادگی توسط خریداران و فروشندگان تولید میشود و پلتفرم بازار مالی فقط به نشان دادن آن مشغول است و نه تولید و دستکاری.

سیتاک

مشاور و راهنمای شما در تمام بازارهای مالی
کلیه خدمات مالی و سرمایه گذاری را از ما بخواهید
همیشه و همه جا در کنارتان هستیم

سود واقعی فارکس

این سیستم قربانی خود را با استفاده از تاکتیک های مختلفی مثل دوره های آموزشی، ارائه بحث های طولانی راجع به فنون معامله، مطالب هوس انگیز برای جذب افراد حریص، پیشنهادات رایگان یا حتی گاهی درخواست پولهای خیلی زیاد برای ارائه خدمات یا اطلاعات خود با پوششی لوکس در تله می اندازد. این سیستم بیش از ۱۵ سال است که در ایران به شدت فعال است و دارای چند سایت پر بیننده اینترنتی هم شده که به ظاهر محل بحث و گفتگو درباره تجارت مالی به نظر میرسد ولی در واقع نوشته های آن دستچین میشوند. این سیستم اخیرا حتی در نظام دانشگاهی کشور هم رخنه کرده و مدعی صدور مدرک هم میباشد. البته تحلیل فنی و تجارت مالی در حقیقت یک مطلب بسیار حرفه ای است به شرط آنکه در ضمن یا انتهای دوره پلتفرم غیر متصل به دستتان ندهند.

مواردی که میتوان از آنها برای تشخیص اینگونه پلتفرمهای نوع متاتریدر میتوان استفاده کرد یکی spread روی پلتفرم آنهاست که قطعاً نمیتواند در یک بازار واقعی ثابت باشد. این یکی از بهترین مثال های خیانت به شما در اطلاع رسانی است. تعاریف ابتدائی تجارت در بازار های مالی توسط (فارکس) بعضا وارونه ارائه شده اند تا بشود از آن سو استفاده کرد. اما برای تسریع در مطالعه این قسمت یادآوری میشود که اسپرد اختلاف بین بهترین قیمت پیشنهادی برای خرید (نازلترین قیمت پیشنهاد شده از طرف فروشندگان) با بهترین قیمت پیشنهادی برای فروش (بالاترین قیمت قبول شده از طرف خریداران) است. چون در مورد کالا هائی مثل طلا یا جفت ارزهائی مثل یورو /دلار همیشه تعداد بیشماری خریدار و فروشنده در بازارها هستند و این افراد میتوانند هر لحظه پیشنهادات خود را تغییر دهند طبیعتا اسپرد ممکن است در هر ثانیه چند بار تغییر کند و اسپرد ثابت روی پلتفرم باید دلیلی داشته باشد. در مورد متاتریدر این دلیل واضح است. طرف معامله شما حاضرین در یک بازار نیستند. یک نفر است. اپراتور متاتریدری که پول خود را توی آن گذاشته اید. البته این معمولا یک شخص نیست بلکه یک تیم است.

چیز دیگری که خوب است به آن توجه کنید مدارک شرکت کارگزار از قبیل مجوز کارگزاری است. سوالات زیادی وجود دارد که شما میتوانید و باید بپرسید به عنوان مثال چرا شرکتی که در جزیره بلیز به ثبت رسیده آدرس آن در قبرس میباشد؟ یا اینکه چگونه شرکتی که در زمینه معاملات بورس سهام قبرس به ثبت رسیده معاملات ارز ارائه میدهد؟ مگر در بورس سهام قبرس ارز معامله میشود؟ یا آیا سازمان نظارت بر کارگزاران بورس سهام قبرس بر چنین فعالیتی هم نظارت کرده و درست بودن آنرا ضمانت میکند؟ آیا این شرکتی که در آمریکا یا انگلستان یا سوئیس ثبت شده دارای مجوز ارائه این کار هست؟ کدام مرجع این مجوز را صادر کرده؟ آیا میشود این مجوز را دید؟ صاحبان این شرکت چه کسانی هستند و کجا زندگی میکنند؟ چرا هرگز اسم یا عکسی از صاحبان این شرکت ها ارائه نمیشود؟ ثبت یک شرکت در خارج از ایران با چند میلیون تومان امکان پذیر است و داشتن یک شماره تلفن یا آدرس پستی به مراتب از این ارزانتر.

مکانیزم پشت پلتفرم معامله چیست که همواره میزان اسپرد معامله را در ۲ یا ۳ پیپ حفظ میکند؟ به وضوح این یک بازار واقعی با خریداران و فروشندگان واقعی نیست.
چگونگی شناخت بروکر جعلی و واقعی

همیشه اگر آنچه را که شما معامله می کنید مشخص نشده در کدام بازار معامله می شود احتیاط کنید. نام آن بازار و جایی را که معامله شما در آن انجام می شود را سوال کنید. مخصوصاً به کلمه “بازارهای بین المللی” حساس باشید. چون چنین چیزی وجود ندارد و معنی نمیدهد. هر چیزی در یک بازار معامله می شود. کدام بازار؟ بایستی نام این بازار را بدانید. کدام سازمان بر معاملات انجام شده توسط شما نظارت دارد و صحت آن را ضمانت میکند؟ در برنامه های شبیه ساز بازار مثل متاتریدر عموما این موارد ذکر نشده است اما در پلتفرم DMA نام بازار قسمتی از نام قراردادی ست که شما تصمیم به معامله آن دارید.

مثلا قرارداد معامله آتی طلا DGCX تحویل پنجم دسامبر.
مکانیزم اکتشاف قیمت:

در یک بازار مالی، همیشه مطمئنید که بیشترین قیمت منصفانه را برای آنچه معامله میکنید بدست می آورید، به طوری که همیشه اینجا صفی از خریداران و فروشندگان وجود دارد و شما همواره قادر به خرید با پایین ترین قیمت و فروش در بالاترین قیمت هستید. هنگامی که چیزی را می خرید طبیعتاً فروشنده نیز وجود دارد.

فروشندگان و خریداران در یک بازار بورس محیطی رقابتی برای معاملات ما فراهم می کنند. همیشه از دانستن روش کشف قیمت به روی پلتفرمی که معامله می کنید مطمئن باشید.
عمق بازار:

زمانیکه (صف خریداران و فروشندگان) DOM روی پلتفورم نیست و شما فقط یک قیمت پیشنهادی برای خرید و فروش را می بینید، مراقب باشید. با چه کسی معامله میکنید؟ به احتمال زیاد فقط یک طرف مقابل برای تمام معاملات شما وجود دارد که سود شما زیان او و زیان شما سود اوست و طبیعتاً هیچ رقیبی به نفع شما عمل نخواهد کرد. آیا این عاقلانه است که سفارشات خود (تیک پرافیت و استاپ لاس) را به کسی که رقیب شماست نشان بدهید؟
مکانیزم تطابق سفارشات:

همواره از چگونگی تطابق سفارشات به روی پلتفرم آگاه باشید. در نوعی از پلتفرمها که شما را به بازار حقیقی متصل میکنند زمانی که یک فروشنده یا خریدار با قیمتی که سایر فروشندگان یا خریداران اعلام میدارند موافق است معامله صورت میگیرد و به این علت سفارشات بازار همواره ضمانت اجرایی داشته و هرگز به علت تغییر در قیمت ها رد نمیشود.

بروکر:

همیشه از داشتن مدرک معتبر بروکری که با آن کار میکنید از یک بورس اطمینان داشته باشید. طبیعتا معاملاتی که با این بروکر انجام میشود همان چیزیست که در آن بورس صورت میگیرد. در مورد شرکتی که پول خود را در اختیارش میگذارید تحقیق نمایید. در مورد شرکتی که در یک جزیره کوچک به ثبت رسیده اما آدرسی متفاوت در مکانی متفاوت دارد مراقب باشید. بروکرهای بازار بورس قبرس مدرک معتبر و صلاحیت ارایه پلتفرم معامله ارز را ندارند.

 

مشکلات فارکس در ایران

مجازات فارکس در ایران

تقلب در فارکس

کارگزار فارکس در ایران

تاریخچه فارکس در ایران

بزرگان فارکس ایران

معایب فارکس

شرکت فارکس در ایران


برچسب ها :

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *